Student Affairs

Subject Award Nominations

SUBJECT AREA & SPECIALIZATION AWARDS (JD & LLM)

Subject area awards are conferred for outstanding achievement in various fields of law. These awards are based on scholarly or other excellence of the type described and can include superior quality work on a paper or note.

Students interested in being considered for a subject area award should ask the professor for whom they wrote a paper to submit this paper to the designated faculty member responsible for choosing the recipient of that award. Names of designated faculty members are indicated in the last column of the following charts.

Category Award Award Description Submit Nominations To:
Administrative Administrative Law Prize To the student who has demonstrated excellence in the field of administrative law Roderick Hills
Antitrust Betty Bock Prize in Competition Policy Awarded each year to a graduating student who has produced an outstanding paper in the field of antitrust law and policy, with preference given to a paper of excellence not only in theory and concept but also in the tradition of taking facts seriously. Eleanor Fox
BLAPA BLAPA Award for Clinical Service Awarded to a member of APALSA, BALSA, LALSA, MELSA, or SALSA for outstanding work in a clinical course, dedication to public service and commitment to a career in public interest law Kelley Spencer
BLAPA BLAPA Public Service Graduation Prize Awarded to a member of APALSA, BALSA, LALSA, MELSA, or SALSA for dedication to public service and a commitment to a career in public interest law Kelley Spencer
BLAPA BLAPA Kim Barry '98 Memorial Graduation Prize Awarded to a member of APALSA, BALSA, LALSA, MELSA, or SALSA who has demonstrated a commitment to international and human rights work and exhibits academic excellence in the best tradition of Kim Barry '98 Kelley Spencer
Civil Procedure Weinfeld Prize for Scholarship in Procedure and Courts Designated by the dean for distinguished scholarship in the area of federal courts, civil procedure and practice, evidence and/or trial practice Oscar Chase
Clinic Christian Jarecki '98 Memorial Prize For outstanding work and commitment in a law clinic Randy Hertz
Clinic Ann Petluck Poses Memorial Prize Designated by the dean in recognition of outstanding work in a clinical course requiring student practice Randy Hertz
Comparative Howard Greenberger Award For outstanding achievement in the area of comparative law Frank Upham
Constitutional Leonard M. Henkin Prize An annual prize to be awarded for an article or note on the equal rights portion of the Fourteenth Amendment to the United States Constitution Adam Cox
Constitutional Robert B. McKay Prize in Constitutional Law To recognize a student who has demonstrated excellence in constitutional law throughout her or his years at the NYU School of Law Kenji Yoshino
Contract Daniel G. Collins Prize To the member of the graduating class who has demonstrated excellence in the area of contract law Helen Scott
Copyright Walter J. Derenberg Prize For the student who achieves the highest excellence in the area of copyright law Jeanne Fromer
Corporate Compliance and Enforcement Corporate Compliance and Enforcement Prize For the best student paper relating to corporate compliance or corporate and individual liability for corporate crime or regulatory violations Jennifer Arlen
Criminal Judge Abraham Lieberman Award For outstanding scholarship in the area of criminal law Erin Murphy
Economics Law and Economics Prize To a student who has demonstrated excellence in the area of law and economics Jennifer Arlen
Entertainment Jack J. Katz Memorial Award To the student who has demonstrated excellence in the field of entertainment law Samuel Estreicher
Environmental Environmental Law Prize To the student who has demonstrated excellence in the area of environmental law Katrina Wyman
Ethics Leonard J. Schreier Memorial Prize To a law student who has exhibited academic excellence in the area of ethics Stephen Gillers

Evidence
David Friedman Memorial Award For outstanding achievement in evidence Erin Murphy
Human Rights International Human Rights Award To a student with an outstanding academic record in the field of international human rights law Margaret Satterthwaite
International Jerome Lipper Prize For outstanding work in the field of international law Benedict Kingsbury
Jewish/Israeli Relations Chuna David and Rose Estreicher Memorial Prize To a law student who has shown the greatest promise in the study of issues confronting the Jewish/Israeli peoples Oscar Chase
Labor Law Schulte Roth & Zabel Prize For excellence in employment and employee benefits law Samuel Estreicher
Labor Law Sol D. Kapelsohn Prize Designated by the dean for highest excellence in writing in the field of labor law Samuel Estreicher
Labor Relations Seymour Goldstein Memorial Prize For academic excellence in the area of labor relations Samuel Estreicher
Law and Business Charles D. Klein '63 Law and Business Award For demonstrated excellence in combining the analysis of legal issues and business issues Helen Scott
Philosophy John Bruce Moore Award To a student who has demonstrated excellence in the area of law and philosophy Jeremy Waldron
Public Service Eric Dean Bender Prize For a third-year student who has demonstrated a working commitment to a public service-oriented cause or project outside of and separate from the Law School commitments Lisa Hoyes
Public Service Public Interest Prize for LLMs For an LLM student who has demonstrated a clear commitment to a public service-oriented cause or project outside and separate from any Law School or Admission requirement Lisa Hoyes
Race Relations Gary E. Moncrieffe Award To the most outstanding student in the area of racism and the law Peggy Davis
Real Estate Morris R. Henkin Prize To a student who has demonstrated excellence in the area of real estate Roderick Hills
Sports and Entertainment Larry Fleisher Memorial Foundation Prize For extraordinary achievement in the area of sports and entertainment law Samuel Estreicher
Tax Harry J. Rudick Memorial Award To recognize a JD student who has demonstrated excellence in taxation throughout her/his years at the NYU School of Law Joshua Blank

top of page

POST-CONVOCATION AWARDS (LLM)

These awards can be based on a student's GPA and can include superior quality work on a paper or note. Students interested in being considered for an award should ask the professor for whom they wrote a paper to submit this paper to the designated faculty member responsible for choosing the recipient of that award.

Category Award Award Description Coordinator:
Corporation Law George Colin Award For distinction in the LLM Corporation Law program Bill Allen
Environmental Environmental Law Prize For distinction in the LLM Environmental Law program Katrina Wyman
IBRLA International Business Regulation, Litigation, and Arbitration For distinction in the IBRLA program Franco Ferrari
International Legal Studies Jerome Lipper Award For distinction in the LLM International Legal Studies program Benedict Kingsbury
International Tax Flora S. and Jacob Newman Award For distinction in the LLM International Tax program David Rosenbloom
Tax Harry J. Rudick Memorial Award For distinction in the LLM Tax program Joshua Blank
Taxation David F. Bradford Memorial Prize To the student who has written the best paper in the field of taxation Joshua Blank
Trade Regulation Frank T. Diersen Prize For distinction in the LLM Competition, Innovation, and Information Law Program Harry First
Traditional George Colin Award For distinction in the Traditional LLM program James Jacobs

top of page

JOURNAL/MOOT COURT AWARDS

Recipients of journal/moot court awards are selected by the relevant journals and the Moot Court Board. We encourage editors of the student publications and Moot Court to develop internal procedures for the recommendation process. Each journal or Moot Court Board is asked to select a recipient for each award relevant to that Journal/Moot Court and to submit the name(s) to the Office of Student Affairs at law.convocation@nyu.edu.